top of page
burcu örlü.jpg

KAVRANAMAYAN ZAMAN

  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

Saat... Bilmem sabahın kaçı. Sabah mı? Öğlen olmuş. Seyretmişim boş duvarları, doyurmuşum karnımı kuru ekmekle. Atmışım kendimi bilmediğim sokaklara.

Şehrin insanlarını izlemişim. Yürümüşüm. Dalmışım gözyaşlarımla. Yanımdan geçen araçlardan ürkmüşüm. Yorulmuşum. Uyku yok gecelerdir. Atmışım kendimi bir ağacın gölgesine. Dayamışım sırtımı. Karıncalar gezmiş tenimde. Korkmuyorum artık alıp atmışım incitmeden. Neler oluyor? Bilmiyor muyum yaşadıklarımı? Hayır biliyorum. Zamanın bir rüya gibi geçtiğini de biliyorum. Bildiklerimi yazıyorum. Yaşamışım bu geceyi. Yaşamışım sabaha uzanan saatleri.

Mahallenin sokaklarında kahvaltısını yapmış oyuna çıkmış hayat dolu çocuklar.

Anlık da olsa güldürmüşler beni. Amcalar dükkanlarını açmış, teyzeler evlerinin camlarını. Kimisi aralamış perdesini, süzdürmüş gözlerini gelene geçene. Deli dercesine bakmışlar bana. Saçlarım dağınık, gözlerim denizde süzülen tekne gibi.

Geçmişim boş sokaklardan. Aileler görmüşüm. Mutlu kahvaltılarda aileler. Özenmişim çatal seslerine. Sıcak çaylara özenmişim. Bir ekmek dilenir gibi huzur dilenmişim seyrimle.

 

Seyretmek huzur verir mi?

Bazen evet. Mutluluk bir anlık da olsa bulaşıcıdır. İnsanız.

Dostlarım aramış tesadüf bu ya. Haber mi uçurdu yoksa kuşlar? Kahvaltılarını yapmışlar, keyif çaylarını yudumlarken gelmişim akıllarına. Ağlamışım can dostuma. Üzmüş müyümdür onu?

 

Kaldırmışım kafamı kağıdımdan. Solumda kalan parkta sallanan bir çocuk. Babası gülümseyerek izliyor onu. Sahi babam ne yapıyordur acaba. Biliyor mudur? Umut dolu kızının umutsuz kaldığını. Hayalperest kızının tükenen hayallerini.

Peki ya annem? Ağlardı muhtemelen.

Yıllarca kandırmışım sevdiklerimi. Ben aslında umutsuzluğumu gizlemişim umutlarımın ardına. Güneşli, güzel günlerin uzakta olduğunu bile bile.

Oysa yaşım 21. Oysa ömrümün baharı.

Bir sigara yakmışım. Koyulmuşum geldiğim yolları bulmaya. 

Derken bir teyze çıkmış camına. Bakmış gözlerime, gülümsemiş bana. Tutamamışım kendimi, iki damla akmış yanaklarımdan.

Umuda hasret gülümsemelerle dalmışım yine kavranamayan zamana...

salıncak Zaman
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
bottom of page