top of page
Tugba Oymez.jpg

Tuğba ÖYMEZ

08.02.2021

Diğer Yazıları

YENİDEN NEFES ALMAYA VAR MISIN?

IMG-20210205-WA0024.jpg
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

    Çocuk kitapları, bazen bir anne şefkatiyle kulağına eğilir fısıldar, bazen bir dost eli gibi dürter seni. Bazen de arkandan bağırır; koşma, dur! Nereye yetişmeye çalışıyorsun? diye. Sorgularsın. Sonra durduğunda nefes nefese kaldığını hissedersin ve işte o an yeniden nefes almaya başlarsın ve görürsün; yanı başından geçip gittiğin ağacı, başının üstündeki kuşları, su birikintisinden su içen kediyi, yoğurt kabına dikilmiş pencere önü çiçeklerini, bir parça simit için uçuşan martıları, yıldızları, ayı, güneşi, yağmuru, toprağı... Ve en önemlisi kendini. 


    Akreple yelkovanın prangalarından bulutların kanatlarına terfi edersin. Sonra daha iyi anlarsın. Vapurda kış ayazında bile dışarda oturanları, yağmurda ıslanmak için şemsiye kapatanları, su birikintisinden, çamurdan, narın lekesinden korkmayanları, ekmek arası domates peyniri dünyanın en leziz yemeği gibi yiyenleri. 


    Nitelikli çocuk kitapları; kendine sarılmayı, "seni seviyorum" diyebilmeyi, teşekkür edebilmeyi öğretir. Perdeyi havalandıran bir rüzgar misali çocukluk zamanlarını estirir püfür püfür. İçindeki çocuğun saçlarına dokunur, sırtını sıvazlar. Ve bir kez hissettin mi o rüzgarı, hayat artık başka türlü akmaya başlar. Pencerene kuşlar konar, yağmur damlaları düşer. Burnuna ocakta kaynayan taze vişne reçeli kokusu gelir konar. İşte o zaman ben yaşıyorum dersin. Hakkındır bunu demek.
 

   Nitelikli çocuk kitaplarıyla henüz tanışmadıysanız başlangıç için önerebileceğim üç tane kıymetli kitap var. Küçük Prens, Kumkurdu ve Momo

 

8797279584306.jpg
9716922843186.jpg
0000000628979-1.jpg

     İnsanın anlam arayışı hep baki. Bu anlam arayışında Küçük Prens size çok şey öğretecek. Bir boğa yılanı resmini şapka olarak yorumlamamak için, "Acaba koyun çiçeği yedi mi" sorusuna kalbinizin vereceği cevabı duymak için ve yıldızlara bakmayı yeniden hatırlamak için Küçük Prens ile tanışmalısınız.

 

   Dünyadaki insanlar, dedi Küçük Prens tek bir bahçede beş bin gül yetiştiriyorlar. Buna rağmen aradıklarını bulamıyorlar orada oysa aradıklarını tek bir gülde veya azıcık suda bilebilirler ve Küçük Prens ekledi: Fakat gözler kör kalple aramak gerek.


     Momo ile birlikte zamanı sorgulayacaksınız. Bir modern zaman öğretisi, "An'ı yaşa." Peki an dediğimiz sırrı kavramadan onu nasıl yaşayabiliriz ki? Momo size bu sırrı anlatıyor.
    Hem de bazen sadece susarak. Bazen konuşmak yerine sadece dinleyerek çözüyor tüm bağları. 


    Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır ama bunlar hiçbir şey ifade etmez. Herkes çok iyi bilir ki bazen bir saatlik süre insana ömür kadar uzun gelirken bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Zamanın bu garip kısalığı ve uzunluğu o saat içinde yaşanan olaylara bağlıdır. Çünkü zaman, yaşamın kendisidir ve yaşamın yeri yürektir.
 

     Zaman zaman kulağıma birileri bir şey fısıldasın ve kalbime dokunsun derseniz, Kumkurdu'na kulak vermelisiniz. Zackarina ile büyüleyici, eğlenceli, merak uyandırıcı ve eşsiz sohbetlerinden öğreneceğiniz çok şey var.

  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
bottom of page