top of page

ANKARA KİTAP FUARI AÇILDI.

  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
KİTAP-FUARİ_wxah6l.png

  Eylül Fuar Organizyon tarafından bu yıl 13. kez düzenlenen Ankara Kitap Fuarı için kapılar 15 Şubat Cuma günü açıldı.

  Her yıl büyük ilgi gören ve yaklaşık 500 bin kişinin ziyaret ettiği fuarı 15 – 24 Şubat 2019 tarihleri arasında Congresium Ankara’da ziyaret etmek mümkün.

  Fuarın onur yazarı İlber Ortaylı olurken, konuk ülke İtalya ve Onur Konuğu ise, Campiello ödüllü yazar Donatella Di Pietrantonio olarak belirlendi.

 

  ATO Congresium'da açılışı gerçekleştirilen kitap fuarında, İtalya'nın Ankara Büyükelçiliği, Ankara Üniversitesi (AÜ) İtalyan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı ve Ankara Kitap Fuarı iş birliğinde, ana teması "İtalya Edebiyatı" olan etkinlikler düzenlenecek.

   İtalyan yazın dünyasının en prestijli ödülü Campiello'nun 2017'deki sahibi Donatella di Pietrantonio da fuarın ikinci günü olan 16 Şubat Cumartesi saat 14.00'te okurlarıyla bir araya geldi ve aralarında ödüllü "Dönüş (L'Arminuta)" romanının da bulunduğu kitaplarını imzaladı.

  İtalya Büyükelçisi Gianessi, kısa bir süre önce Türkçe'ye de çevrilen bu kitabın tanıtımının, ilk kez Ankara Kitap Fuarı'nda yapılacağını vurgulayarak, "Kitabın ana teması, annelik ve aile. Bu konular hem İtalyan hem Türk kültürü için çok önemli. İnşallah bu kitap, Türk okurlar tarafından da büyük ilgi görür." temennisinde bulundu. Gianessi ayrıca ülkesinde Orhan Pamuk, Elif Şafak, Yaşar Kemal ve Ayşe Kulin'in en çok tanınan Türk yazarlar arasında yer aldığı belirterek, Orhan Pamuk'un Kar, Benim Adım Kırmızı, İstanbul, Masumiyet Müzesi ve Kafamda Bir Tuhaflık eserlerinin ilgi gördüğünü anlattı. Gianessi, "Yaşar Kemal'in İnce Memed'i de İtalyanca'ya çevrilmiş bir eser. İnce Memed'i ben de okudum, çok beğendim." diye konuştu.

      "Ve çamur yalnızca dünya"

   Fuar, eserlerinde ana tema olarak yalnızlığı işleyen, "Kendi Kendine" şiirinde "Acı ve sıkıntı, başka bir şey değil yaşam; ve çamur yalnızca dünya. Sus artık. İzle son kez yıkılışını umutlarının. Vermemiş bize kader bir armağan ölümden başka" dizelerine yer veren Giacomo Leopardi hakkındaki konferansa da ev sahipliği yapacak.

   İtalyan şiirinin en önemli isimlerinden Leopardi, Prof. Dr. Adabağ'ın 17 Şubat Pazar günü katılacağı, "Şarkılarında Giacomo Leopardi" başlıklı konferansta anılacak.

   

   Romancı Italo Calvino'nun eserleri, pazar günü araştırma görevlisi Barış Yücesan ve Doç. Dr. Bülent Ayyıldız tarafından değerlendirilecek.

 

  İtalya'nın tarihi kütüphanelerinde bir yolculuğa çıkmak isteyen fuar katılımcıları, aynı gün Prof. Anna Frigioni'nin söyleşisine katılabilecek.

 

     "Primo Levi doğumunun 100. yılında anılacak"

 

  Dr. Ebru Balamir'in katılımıyla 19 Şubat'ta ana teması "Commedia dell'Arte'den Carlo Goldoni'ye İtalyan Tiyatrosu" olan bir etkinlik düzenlenecek.

  İtalyan edebiyatının önemli isimlerinden Primo Levi, doğumunun yüzüncü yılı nedeniyle İlhan Karasubaşı'nın vereceği "Primo Levi: Unutmamak" başlıklı konferansla anılacak.

  Toplama kampı Auschwitz'te yaşadıklarını romanlarında anlatan Levi'nin edebi yolculuğunu merak edenler, 23 Şubat Pazar günü düzenlenecek konferansa katılabilecek.

   İtalyan çocuk edebiyatına ilişkin bilgi edinmek isteyenler, Doç. Dr. Bülent Ayyıldız ve araştırma görevlisi Barış Yücesan'ın yine pazar günü vereceği konferansı takip edebilecek.

    "Nobel ödüllü Pirandell"

   Fuarı 23 Şubat'ta ziyaret edenler, ateşli bir polemikçi olan İtalyan aydını Giovanni Papini'nin ele alındığı konferansa katılma imkanı bulabilecekler. Barış Yücesan'ın vereceği konferansta 20. yüzyılın başlarında yaşayan Papini'nin yaşamı, yapıtları ve felsefesi değerlendirilecek.

  İtalyan Edebiyatı Buluşmaları, 24 Şubat'ta okurların ilgisine sunulacak Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Luigi Pirandello ve "İtalyan Polisiye Edebiyatı" hakkındaki konferanslarla sona erecek.

  Dr. Alpay İzmirlier, katılımcıları Nobelli Pirandello hakkında bilgilendirirken Doç. Dr. Bülent Ayyıldız ise "İtalyan polisiye edebiyatı" ile ilgili bilgi verecek.

   Fuarın gerçekleşeceği Congresium Ankara'nın adresini de buraya bırakalım. Kızılay üzerinden gitmek için Çayyolu metrosuna binip, Söğütözü durağında inmek mümkün.

Congresium ANKARA

Söğütözü Caddesi No:1 Söğütözü / ANKARA

     

   Kitap fuarındaki etkinliklere ve imza günlerine de şu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz: 

  https://ankarakitapfuari.org/index.php/ecwd_calendar/12-ankara-kitap-fuari/

donatella-di-pietrantonio.jpg
728xauto.jpg
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
bottom of page