top of page
simge sozverdi.jpg

Simge SÖZVERDİ

31.03.2021

Bu da Geçer!

budagecer.jpg
ece temelkuran.jpg
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

      Nereden bakarsan bak, kötülüğün zirve yaptığı bir dönem bu. Haksızlığın, insafsızlığın, kabalığın kol gezdiği ve tüm bunların görmezden gelindiği bir dönem...
    Son on yılda öyle şeyler oldu ki her gün yeniden soruyoruz kendimize:  “Nasıl delirmedik?” diye.  Delicesine bir gürültünün ortasında, anlaşılmayı bekleyerek, fısıltıyla bir şeyler söylemeye çalışıyoruz insanlığa ve yaşamaya dair. Her gün yeniden insanlığa olan inancımızı sürdürmeyi umut ediyoruz; birileri durmadan bu inancımızı törpülemek istese de üstelik. Bazen bir dert ortağı, bazense bir tercüman arıyoruz hissettiklerimize; belki biraz delirmemek için, belki biraz da yalnız olmadığımızı unutmamak için. “Geçer.” diyoruz sonra, “Elbet bir gün… Bu da geçer.” 
     “Sen ve ben, sevgili okur, son on yıldır –ki bu on yıl, ömrümüzden gitti- dedik ki, “Bu da geçer.” Birileri de hep karşılık verdi, “Böyle diye diye ömür geçti.” Eh, orası da doğru.  Peki ne yapmalı bu ömürle?”   
   Bu Da Geçer, Ece Temelkuran’ ın daha önce çeşitli yerlerde yayınlanmış yazılarının bir araya getirildiği son deneme kitabı. Otuz sekiz ayrı yazının bulunduğu kitap, “Gürültüde” ve “Sıradanlığın Kötülüğü”  adlı iki ayrı bölümden oluşurken, Temelkuran kitabın ilk sayfalarında okuyucularını içten bir mektupla selamlıyor. Yazılarında son on yılın politik portrelerini çizen yazar, bu on yıldaki toplumsal meseleleri irdeliyor ve kitabın çıkış noktası olan “Ne yapmalı?” sorusuna da aynı zamanda bir bakış açısı sunuyor.

   “Bu kitapta kızacağız, üzüleceğiz hatta belki çaresiz hissedeceğiz kendimizi zaman zaman ama umutsuzluğa düşmeyeceğiz. İyiliğe ve umuda olan inancımızı kaybetmeyeceğiz.”
      Bu Da Geçer, adlı kitabı aralık ayında raflarda yerini aldığında şöyle yazmıştı Temelkuran: “Seversiniz umarım; çünkü hepimiz bugünlerde o türküdeki gibi yaşıyoruz: “Bu da gelir, bu da geçer.” İçinizi ferah tutun, beraber geçireceğiz bugünleri.”
     Nitekim sayfalar çevrildikçe de bunun gerçekliğini hissettiriyor okurlarına Temelkuran. “Bugün” ün vicdansızlığını, utanmazlığını, çaresizliğini anlatırken yine yarına olan umudun, inancın yüceliği ile okurlarını sarıp sarmalıyor. Tüm bu olanları okurken, “Nasıl delirmedik?” dediğimiz yerde, “Sakın delirme, çünkü kimse duymaz bu gürültüde.” derken bile birbirimize olan inancımızı törpülüyor.  Korkunun arkasında unuttuğumuz kalabalık hâlimizi hatırlatıyor bizlere, yüreğimize âdeta su serpiyor.  Temelkuran, yazılarında bu çağın acımasızlığını en derin hâli ile yüzümüze vursa da samimi dili sayesinde, anlatılanlar su gibi akıp gidiyor.
     Bu Da Geçer, dünya derdinin dermanının yine dünyada olduğunu bilenlerin,  kötülüğe karşı iyiliği, güzelliği savunanların, umudunu hayal kırıklığına yem etmeyenlerin; onu büyük bir inatla büyütmeye çalışanların ve en çok da gürültüye karşı fısıltının gücüne inananların kitabı… 
     Giderek ortaklaşan dertlerimizi kelimelerle sarıp sarmalamak isteyenler için; büyülü bir kitap…

  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
bottom of page