top of page

KAPLUMBaA KİTAP'TAN: DÂHİLER DİYARI 

Kapağı yapay zekâ tarafından tasarlanan, Eric Weiner’ın kaleme aldığı Dâhiler Diyarı, Cemre Özer Düzgün çevirisi ve KaplumbaA Kitap etiketiyle raflarda! 

dahiler diyarı.jpg
dahiler diyarı.jpg
eric weiner.jpg
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

Kitabın çevirmeni Düzgün, “Antik Yunan’dan, Floransa’ya, Viyana’dan Kolkata’ya, oradan San Fransisco’ya kısacası dünyanın dört bir yerinde, deha turuna çıkmak istiyorsanız doğru kitaba bakıyorsunuz,” diyor.

“Yaratıcılık, tıpkı merhamet duygusu gibi ailede başlar.”

  ARKA KAPAKTAN

Eric Weiner’in “Dahiler Diyarı” adlı kitabı, coğrafyanın yaratıcılığı ve yeniliği teşvik etmede oynadığı role dair düşündürücü ve eğlenceli bir keşif. Weiner, Atina, Floransa ve Silikon Vadisi de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki çeşitli şehirlere yaptığı seyahatlerde dehanın ortaya çıkmasına katkıda bulunan benzersiz kültürel, tarihi ve sosyal faktörleri ortaya çıkarır. Yol boyunca, tarihin en büyük düşünürlerinden bazılarının alışkanlıklarına ve zihniyetlerine ve kendi doğuştan gelen dehamızdan nasıl yararlanabileceğimize dair içgörüler sunuyor. Yaratıcılık, yenilikçilik ve coğrafya ile insan başarısının kesişim noktalarına ilgi duyan herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.

 

KİTAPTAN BİR BÖLÜM

 

“Bir ülkede değer gören şey, orada yetiştirilir. Atina bilgeliği onurlandırdı ve Sokrates’i kazandı. Roma gücü onurlandırdı ve bir imparatorluğa sahip oldu. Peki Floransa neyi onurlandırmıştı?
Önemli bir ipucu, parmak kadar küçük, yuvarlak bir ziynet eşyasında yatar. Bu eser, Rönesans Floransa’sından ortaya çıkan tüm eserler arasında, bir adım öne çıkar ve geri kalanını açıklamaya yardımcı olur. O olmasaydı, muh- temelen bu dâhiler de var olmayacaktı ve büyük olasılıkla Rönesans gerçekleşmeyecekti.
Yine de, önemini hiç düşünmemiş olma ihtimaliniz var. Muhtemelen onu sanat eseri olarak bile görmüyorsunuzdur. Ama o bir sanat eseridir. Saf altından yapılmış bu eserin, bir tarafında Vaftizci Yahya’nın bir gravürü, diğer tarafında bir zambak gravürü bulunmaktadır. Florin olarak adlandırılan bu şey, Floransa refahının ve zevkinin, ayrıca onun eşsiz pervasızlıkta pragmatizminin sembolüdür. Zamanında, Kahire’den Londra’ya her yerde geçerliliği olan, dünyanın ilk uluslararası para birimiydi. Diğerleri onu taklit etmeye çalışsalar da başarısız oldular. “Lanetli çiçek”38 hakkında yazan ve tefecileri, kasvetli sislerin içinde boyunlarında asılı duran para keselerine bakarak ebediyen çürüyecekleri cehennemin yedinci katına sevk eden Floransalı Dante de dahil olmak üzere, bazıları onu hor gördü.

 

YAYINEVİ NOTU

 

”Dâhiler Diyarı’nın yazarı, birçok insanın ilgisini celb eden dehanın, nerelerde ve nasıl koşullarda ortaya çıktığına dair bir araştırma serüvenine çıkmış. Çok akıcı bir dille ve derinlemesine bir araştırmayla da bu kitabı ortaya çıkarmış. Cemre Özer Düzgün’ün itinalı çevirisi ve editör Furkan Kemer’in yoğun emeğiyle biz de kitabı Türk okurlarla buluşturduk. Kapağıyla ilgili konuşurken tasarımcımız Okay Karadayılar, kapağı yapay zekâya yaptırdığını ve güzel sonuç aldığını söyledi. Bir adım daha attık ve arka kapağı da yapay zekâya yazdırdık. Bu tezattan çok memnun kaldık. Umarız okur da bizim gibi düşünür.

 

ÇEVİRMENİN NOTU

 

Eric Weiner, “Dahi doğulur mu, yoksa olunur mu?” sorusunun cevabını, tarihteki dâhilerin şehirlerine giderek araştırıyor. Akıcı diliyle bu araştırmasına okuyucuyu da dahil ediyor. 
Kitabı çevirirken, yazarla beraber bulunduğu şehirlerin atmosferini kokladığım, ünlü dâhilerin yaşamlarına bir nebze de olsun dahil olduğum için çok mutluyum. Her zamanki gibi bana bu kitap için inanan ve sabırla bekleyen  Alsem’e, desteklerini hiçbir zaman eksik etmeyen eşime ve aileme teşekkür ederim. Umarım siz de okurken en az benim kadar keyif alırsınız.

      YAZAR VE ÇEVİRMEN HAKKINDA

Gazeteci, muhabir, araştırmacı, editör ve yazar, Eric Weiner. Kitapları yirmiden fazla dile çevrildi. Diğer çalışmalarının yanında BBC Travel ve Washington Post gibi süreli yayınlara katkıda bulunuyor. Washington’da yaşıyor.

 

Çevirmen Cemre Özer Düzgüner, iletişim, reklâmcılık, yaratıcı yazarlık alanlarıyla ilgileniyor. İstanbul’da yaşıyor.

DÂHİLER DİYARI 

Yazar: Eric Weiner 
Çeviren: Cemre Özer Düzgüner
Dizi/ Tür: Anlat-Araştırma
Yayım Tarihi: Mart, 2023
Sayfa Sayısı: 428
Fiyat: 80 TL (KDV’den muaftır.) 
                                                                   

  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
bottom of page