top of page
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

   "Toplumun ahlaka aykırı saydığı kitaplar topluma kendi ayıbını gösteren kitaplardır.."

    İşte size Oscar Wilde ın ilk ve tek romanı. Yazıldığı dönemde büyük tepki görüp, tartışmalara neden olan kitabımız  bir kaç kez  de sansürlenmiştir. Topluma göre ahlaksızca nitelendirilen eşcinsellik ve hazcılık açıkça işlenmiş, insanların toplumdan saklamak zorunda kaldığı birçok his ortaya çıkarılmıştır.

  ''Bir etki yarattınız mı bir düşman kazandınız demektir. Sevilmek için sıradan biri olmanız gerek.''

   Yazarın yaşantısıyla bağlantıların bulunduğu romanda yapılan bir portrenin Dorian Gray in hayatını nasıl değiştirdiğini anlatıyor. Dorian Gray hiçbir yakını olmayan, ama kendisine bırakılan yüklü bir mirasın sahibi ve  insanların kendisine dönüp bir daha bakacağı kadar saf ve güzel bir gençtir. Fakat kendisine eşcinselliğe yaklaşacak kadar büyük bir ilgiyle yaklaşan dostu Basil in yaptığı portresi sayesinde güzelliğinin farkına varır.

    Henry ise kelimelerle oynayan, konuştukça insanları etkisi altında bırakan oldukça kurnaz bir karakter.   Lord Henry nin de sözlerinin etkisinde kalan kahramanımız için artık dünyada tek önemli şey gençlik ve güzelliktir. Sonsuza kadar genç kalabilmek için yapamayacağı şey olmadığını kitabı okurken fark ediyoruz.Bir zamanlar saf ve masum olan Dorian ın daha fazla neler yapabilir, ne kadar ileri gidebilir diye düşünürken daha büyük bir yanlışı patlak verir.

   Dorian a göre zevk ve heyecan hayatın temel yapıtaşı olmuştur. Ancak zevk ve heyecan kötülüktedir. Zamanla iyi duygularını kaybeden kahramanımız bambaşka bir insana dönüşür. Yaptığı her kötülük Dorian Gray in portresine yansır. Ve yaptığı her kötülükten sonra gelip portresini inceler.

  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

   "Kimdi o, 'İnsan mantıklı hayvandır' diyen? Şimdiye dek yapılmış en ham insan tanımı bu. İnsan şudur budur ama, hiç de mantıklı değildir."

  Yazar fazla ironi kullanmadan direkt verilmek isteneni okura vermiştir. Ancak anlatımlardaki derinliğin portre ile bağlantılı olması ve olayların bu portre etrafında dönmesi bizi sürükleyen unsurlardan olacaktır.   Temposu hiç düşmeyen sizi sürekli ayakta tutan bir roman. Söylendiğinde uçurumun kenarında sallanıyormuş hissi veren sözler bizi derinden etkiliyor.

   

    Acaba Dorian ın gerçek yüzü portreye yansıyacak mıdır, Dorian ın ruhu değişecek midir?


     Burada dikkatimizi çeken bir başka unsur da Dorian Gray in kötülük yapmış olamayacağına toplumun tam inancı. Çünkü topluma göre dış görünüşü güzel insanlar kötü olmazlar. Kötüler aynı zamanda çirkindirler. 

  Kitabı okurken Oscar Wilde in ruhunu ve düşüncelerini tüm çıplaklığıyla göreceksiniz. Estetik, sanat, din, ego, vicdan, güzellik, cinsellik konularında tüm düşüncelerini bu kitaba aktarmıştır.

   Kendisinin ‘ Bir Ruhun Hikayesi’  diye tanımladığı kitabında biz birçok ruhu göreceğiz.  Kim bilir kendi portremize de rastlamak mümkün.

   "Şu çılgın, kıran kırana yaşam savaşında hepimiz dayanıklı bir şeylere sahip olmak isteriz, bu yüzden de yaşam kavgasındaki yerimizden olmamak için kafamızı süprüntülerle, olgularla doldururuz."

doriangray1.jpg
wilde.jpeg
bottom of page