top of page
Görkem Yıldırım.jpg

Görkem Yıldırım DÜZEN

22.03.2023

GÜZEL YAŞAM KILAVUZU 

Gündelik yaşantımızda zihnimiz ya geçmişten gelen pişmanlıklarla ya da gelecekle ilgili kaygılarla doludur. Anda kalıp, anın tadını çıkarmayı bu sebeple kaçırırız. Siz de günlük hayatın koşturmacası içerisinde yaşamdan tat almıyor ve kendinizle ilgili anda kalamama şikâyetinden muzdaripseniz William B. Irvine tarafından kaleme alınan Güzel Yaşam Kılavuzu kitabını okumanızı öneririm. Antik Stoacı Sevinç Sanatı, hayatında dinginliği arayan okur için bir kılavuz niteliğinde.


Kitapta Stoa felsefesiyle ilgili ana ilkelerden biri; hayattan beklentilerimizi belirleyip, kontrol edebileceğimiz şeylerle kontrol edemeyeceğimiz şeyleri birbirinden ayırıp kontrol edemediğimiz (örneğin doğal afetler, deprem, kasırga gibi) şeyler için endişelenmeyi bırakıp, dikkatimizi kontrol edebileceklerimize vermemiz (örneğin belirlediğimiz hedefler ) salık veriliyor. Kitapta stoa felsefesinin en önemli temsilcilerinden Seneca: "Felaketi gelmeden gören, onun etki gücünü zayıflatır. Talihsizlikler en çok talihinin yaver gideceğine emin olanları bulur.” der. Ülkemizde yaşanan ve hepimizi derinden etkileyen deprem felaketinde olduğu gibi yaşadığımız coğrafyada depremler kaçınılmazdır ancak deprem olmadan önce ve depremden sonra ne gibi önlemler alacağımız ise bizim elimizdedir.


Stoa felsefesinde “…olumsuzu canlandırma pratiği ile hayatın değerini bilmek hedeflenmektedir. Olumsuzu canlandırma pratiği ise başımıza gelebilecek kötü olaylar üzerine düşünüp taşınmak demektir.” Bununla ilgili olarak kitapta şöyle der “Değer verdiğimiz her şeyi ve sevdiğimiz herkesi günün birinde yitireceğimizi aklımızdan hiç çıkarmamalıyız. Hiçbir şey olmasa, bizi bunlardan kendi ölümümüz mahrum edecektir. Genellersek sonsuza dek sürdürülmeyecek her etkinliğin mutlaka bir son seferi olacaktır…”


Yazar, felsefeye sıcak bakmayan bir okur için bile oldukça anlaşılır ve akıcı bir dille kaleme aldığı bu kitapta yaşamında dinginliği arayan okuru etkili bir yaşam felsefesini öğrenmeye çağırıyor. Yazar hangi dinden ya da görüşten olursak olalım bir yaşam felsefesine sahip olmamızın hayatta işimizi kolaylaştıracağını dile getirir. Asırlar öncesinden günümüze kadar gelen öğütleri okuduğumuzda bu öğütlerin günümüzde de yaşadığımız benzer sorunlara çare olabileceğini görmek insanlığın tarih boyunca hep aynı sorunlarla baş ettiğini bize bir kez daha hatırlatır.

 

Keyifli okumalar

  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
0001969189001-1.jpg
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
bottom of page