top of page
hazal inan_edited.jpg

GERMINAL

Hazırlayan: Hazal İnan

          "Gerçek yürüyor ve onu hiçbir şey durduramayacaktır."

  Zola, ‘Germinal’le edebiyata hep göz ardı edilen bir sınıfı ilk kez katıyor: ‘İşçi’.

   1884 ‘te Anzin maden ocakları bir grevle patlak verir ve Zola soluğu orada alır. Ve elinde not defteri yazmaya başlar.. Bu gerçek bir yaşam öyküsüdür.

  Maden işçilerinin simsiyah yüzlerinden akan duygularını, duvar diplerine çökmüş açlığı, henüz büyüyemeden maden ocaklarında çalışmaya başlayan çocukların cılız vücutlarındaki acıyı yazar Zola. Çocuk olmayı bilmedikleri için büyükleri taklit eden ,alkol kullanan, cinselliği oyunlarının bir parçası haline getiren bu küçük insanlarla tanışıyor,  Montsou sokaklarında adım adım sefaleti izliyorsunuz. Germinal  ocak çevresinde barakaları, barakaların içinde açlık sınırında insanları, ocaklardaki kâr hırsı ile ihmal edilmiş kolan lambaları, kazaları, ölümleri ve işçi sınıfının direnişini anlatır.

  "Evet, açlıktan ölme özgürlüğüne sahiptiler, onlar da bol bol kullanıyorlardı bu özgürlüğü…"

   Tek göz odada yiyip içen, banyo yapan işçi sınıfı evlerinde mahrem denilen hiçbir şey kalmadığı gibi , gerçeklik de çırılçıplak ortada duruyor. Yüksek duvarları, iki yüzlü yaşamları ile burjuva sınıfının yaşamı bu gerçeklik karşısında tuzla buz oluyor.

   

   Bonnemort Baba 9 kişilik ailesinde herkes çalışıyor ama kazanılan para geçinmeye yetmiyor. Her sabah 4’ te işçileri yutan maden ocağı öğleden sonra 3’ te derileri kararmış bu insanları yine açlık içinde kusuyor.  Hiç ara vermeden doymak bilmeyen bir ejderha gibi yerin kilometrelerce altına yeni misafirlerini alıyor.

  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
ce4b4f04-ef09-4c1f-ba45-7b7d4405e0b7.jpg
zola.jpg

   "Mumu söndür, düşüncelerimin rengini görmeye ihtiyacım yok."

   On yıl öncesine kadar geçinebilecek kadar ücret alabilen işçilerin, bu süre zarfında yıldan yıla aldıkları ücretlerin düşmesi ve en son da çeşitli bahanelerle yeniden ücret kesintisi yapılması, madenciler arasında rahatsızlık yaratmaya başlar. Başkaldırı filizlenir ve nihayetinde grev patlak verir. Bu mücadelede alınan sınıfsal tutumlar ibret vericidir.

  Açlık barakalardan isyan sesi olarak yükseldiğinde, burjuva maden işçilerinin hiçbir şey yapamayacağı inancıyla sıcak kutsal! ailelerinde kadeh kaldırmaktadır yaşamın güzelliğine.

 

  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
bottom of page