top of page
DSC02645.JPG

H. Garcia & F. Mıralles

Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı : IKIGAI

Kitap İncelemesi: Zehra Gürsoy

"Yedi kez düş sekiz kez kalk"

 

   Ikigai kitabın tarif ettiği kadarıyla; insanı harekete geçiren, sabah yatağından neşeyle kaldıran varoluş anlamını hissetme durumu diye açıklanabilir. Bence insanın kendini tanıması adına başladığı bir yolculuktur.

    Diğer yandan Ikigai: Japonya’da Okinawa bölgesinde 100.000 kişiden 24.055’inin yüz yaşının üzerinde olmasının da sebeplerinden biri olarak açıklanıyor.

image1 (4).jpeg
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

    Gizemli bir kelime Ikigai. Aslında bizim kültürlerimizde tam olarak bir kelime karşılığı yok. Hatta birkaç kelimenin bir araya gelmesi bile tarifi yeterli kılamamış ki yazarlar bir sonraki bölümde Ikigai’nin şemasına ve detaylı anlamına başlarken “Yaşlanırken Genç Kalma” sanatı diye başlıyorlar.

   Japon kültürünün naif disiplininin mantığına “dışarıdan bakan iki çift gözle” iki batılı tarafından değerlendirilmesiyle yazılmış bir kitap. Bu bakımdan okuyucuların anlaması ve değerlendirmesi yönünden oldukça anlaşılır ve öz nitelikte olmuş. Bu yönde bir değerlendirme, Japon kültürü hakkında bilgisi olmayan biri için yeterli olsa da bu konuda araştırma yapan ve bilgisi olan birileri için yetersiz gelebilir. İki erkek yazar tarafından ele alınan soyut ve hayatın anlamına dair çok derin bir konunun sadece analitik bir bakış açısıyla işlenmesi bende bu felsefenin hislerine ve duygusal etkilerine dair bir eksiklik hissettirdi. Kitabın merkezinde yer alan konu her ne kadar Ikigai olsa da bazı bölümlerde ağırlıklı olarak uzun yaşama konusu ele alınmış ve kitabın yirmi sayfasında uzun yaşayan insanların öğütleri ele alınmıştır. Açıkçası bana kitabın en uzun bölümü gibi gelen bölüm buydu.

    Diğer yandan Ikigia kavramının netleştirilmesi çok başarılı sunulmuş. Kitapta sadece yaşam felsefesinden değil, beslenme şekillerinden, tavsiye Ikigai perhizinden ve dünyada psikologlar tarafından bir teknik olarak uygulanan EFT tekniğine benzeyen ve çok sevimli görsellerle desteklenmiş basit egzersiz tavsiyeleri de yer almakta. Bu anlamıyla İkigai epeyce kapsamlı bir kitap olarak değerlendirilebilir.

"Yaşamdaki mutluluğun ana şartları:
"Yapacak bir şey, sevecek biri ve umut edecek bir şey."

    Kitapta hatırımda en çok kalan ve hep kalacak bölüm, “Akışı Her Uğraşta Yakalayın” adlı bölüm olacak. Öyle güzel örneklerle netleştirmiş ki hem gülümsetiyor, hem de düşündürüyor. Bill Gates’in her akşam zevk aldığı ve zihnini rahatlattığı için bulaşık yıkıyor olması çok ilginç bir örnekti. Mikro akışlarda bile huzuru ve dinginliği bulmak dileğiyle. 

image1 (5).jpeg
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
bottom of page