top of page

KAĞITTA YERLİ ÜRETİM ÇAĞRISI

      TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Çukurova Kitap Fuarı açılışında Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk de bir konuşma yaptı.

      Kocatürk konuşmasında, kitap üretiminde geçtiğimiz yıllara nazaran yaşanan artışın düştüğünü dile getirdi. YAYFED (Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu) verilerine göre 2015'ten 2016'ya yüzde 5,23'lük bir artış gösteren toplam bandrol sayısının, 2016'dan 2017'ye gelindiğinde sadece yüzde 0,89 arttığına, yüzde 1'e dahi ulaşamadığına dikkat çekti. 2018 yılının ilk 11 ayında üretilen kitap sayısının yerinde saydığını belirten Kocatürk, 2017 yılında üretilen 60 bin 335 yeni başlık adedinin ise 2018 yılında 67 bin 135'e yükselerek genel toplamda yüzde 11,27'lik bir artış gösterdiğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


      

     Kocatürk, kâğıt, boya ve tutkal gibi ithal girdilerde yaşanan yükselişin, yayıncıların maliyetlerini yüzde 80 arttırdığını söyledi. Ülkemizde yaşanan döviz dalgalanmaları nedeniyle ithalata dayalı kitap kâğıdındaki fiyat artışlarının, uzun vadede yerli kâğıt üretimine geçmeyi elzem hale getirdiğini belirten Kocatürk, kâğıt ithalatının 2017 yılında 3 milyar dolara yaklaştığı sözlerine ekledi.

     Kağıtta yerli üretim için seferberlik yapılması, yerli üreticilerin desteklenmesi ve sektörün ithalata bağımlı olmaktan kurtarılması gerektiğini de dile getiren Kocatürk, basılı kitapta ve e-kitapta KDV'nin kaldırılması gerektiğini yineledi.

         Yayıncılıkta, üretimde yüzde 8 ila 18 arasında, satışta ise yüzde 8 olan KDV oranlarının yüzde 1'e indirilmesi gerektiğini belirten Kocatürk; ağır vergi yüklerinin kaldırılmasıyla, yayıncılık sektörünün ve kültür endüstrisinin gelişmesi adına yeni eserlerin kültür dünyamıza girişinin önünün açılacağını vurguladı.

 

       

turkiye-yayincilar-birligi-cukurova-12-6
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
bottom of page