top of page
IMG_20181227_121602_182-01.jpeg

MASALLARLA YOLA ÇIK

Hazırlayan: Neslihan Kuş

   Bir yolculuğa çıkacak olsaydınız yanınıza ne alırdınız? Bir kitap illa ki olurdu sırt çantanızda, size yol arkadaşlığı edebilsin diye değil mi?

    Elbette yol arkadaşınızı iyi seçmelisiniz, ama bazı kitapların sizi yola düşüreceğini de unutmamalısınız.

   Judith MaliKa Liberman ile birkaç yıl önce ilk kitabı "Masal Terapi"  sayesinde tanışmıştım ve ilk masalsı yolculuğa böyle çıkmıştım. Artık büyüdüğümü sandığım için uzun zamandır masal okumuyordum. J.M.Liberman’ın eşsiz anlatımı ve verdiği küçük dersler ve oyunlarla masal dünyasına geri döndüm. 

  Liberman, Fransız asıllı bir yolcu aslında bana göre. Hayallerinin peşinden koşan, hayatın sunduğu teklifleri kabul eden ve yolculuğuna İstanbul’da devam eden, masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapisti bir yolcu. Masal dünyası gibi bir komünde 1978’de doğar ,büyür ve 14 yaşında Paris’te ilk masal anlatıcılığı eğitimini alır. Paris Konservatuarı’nda Giles Bizouernes yönetiminde profesyonel masal anlatıcılığı eğitimi, Vendome CLIO’da sözlü anlatım eğitimi, Pomona College’ta tiyatro  eğitimi alır. Üniversiteler ve UNESCO ile iş birliği içinde Türkiye’de masal anlatıcılığının yeniden canlanması için çalışmalar yapar ve hala İstanbul’da düzenli olarak masal geceleri düzenlemeye devam ediyor.

   

    Liberman’ın ikini kitabı ‘’Masallarla Yola Çık’’ ilk baskıya 2017 yılının sonbaharında girdi. Kitap bu defa bambaşka bir formatta ama yine  aynı masalsı büyüyle hazırlanmış. Tam 40 masaldan ve dört bölümden oluşan bir masal yolculuğu bu da..

   Kitap daha en başından size bir teklifle geliyor.  Üç tür okurun varlığını varsayarak, eğer bir hayalbazsanız masallara bayılacağınızı bildiği için sizi serbest bırakıyor. Oyunbazsanız eğer, masallarla oyun oynamanı, 1’den 40’a kadar bir sayı seçmeni ve seçtiğin masalın hayatındaki sorulara cevap vereceğini söylüyor. Ve yolcular… Bana göre en mistik ve heyecanlı kısmı burası. Tıpkı bir bebeğin oluşumu gibi 40 haftalık bir sürede her hafta bir masal okuyarak kendi dönüşümünüz için bir fırsat sunuyor.

    Kitabın dört bölümden oluştuğundan bahsetmiştim. Her bölümde on masal, bir tema, eylem, duyu, mekan, element ve eğer inanıyorsanız bir çakra dönüşümü var. İlk bölüm ormanda geçiyor. Orman korkudan güvene geçişte toprak elementini ve artık dönüşüm için eyleme geçmeni, yani yürümeni istiyor. Kendi ormanımıza döndüğümüzde, korkularımızı, endişelerimizi ve anksiyete nöbetlerimizi geride bıraktığımızda;  ormanımızın içindeki saklı güzellikleri, yere düşen yaprağın dansını, orman meyvelerini keşfetmeye başlıyoruz. Yapmamız gereken korkuları da güzellikleri de duymak ve doğru şekilde yönetebilmek. Kitabın ikinci bölümü ise korkularımızdan arınıp hafiflediğimizde yükseldiğimiz dağda geçiyor. Hava elementini simgeleyen dağ yolculuğu bize konfor alanımızı terk etmemizi, yeni yolculukları ve kendi ilhamımızı keşfetmemizi öğretiyor. Kitapta da yazdığı gibi aslında tek mesele heyecanlı bir evet diyebilmek hayat maceramızın sunduğu tekliflere. Sonra Çöle geçiyoruz. Çöl hareketi yani ateş elementini simgeliyor. Artık tek yapmamız gereken ilhamımıza güvenmek ve eylemsizlikten eyleme geçmek ve tüm engellerle yüzleşip onlardan kurtulmak. Ve sonunda deniz…. Biraz rahatlamak ve güven dolu yakın temas ilişkileri kurarak, sınırlarını koruyarak bağ kurmanın önemini ve yollarını anlatıyor. Yalnızlıktan kurtulmanı, en iyi versiyonunla insanların arasına karışmanı ve bağ kurmanı istiyor aslında. Ama bunu yaparken de sağlıklı sınırlara sahip olmamızı öğretiyor bize.

 

    Bu kitap akılla yazılmış birçok kitaba inat gönülden kopmuş ruhu olan bir kitap bana göre. Bildiğimiz ya da bilmediğimiz masalları bir yolculuk içinde bambaşka bir yorumla okumak da çok ayrı bir keyif. Unuttuğunuz bazı masalları, ninenizden mi yoksa komşunuzdan mı duyduğunuzu hatırlamadığınız masalları dinlerken benim gibi siz de belki de yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı görmüş gibi hissederek okursunuz. Ayrıca kitap betimlemeleri; sade ve samimi anlatımıyla hayallere dalmanıza kolaylık sağlıyor. Öze dönüşün makinelerle çatıştığı bu dönemde ruha şifa etkisi sağlayabilecek olan "Masallarla Yola Çık" kitabını okumanızı ve zamanınız varsa sabırla 40 haftalık yolculuğu kabul etmenizi tavsiye ederim.

     Yol her şeydir, mucizelere izin verin.

  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
IMG_20181107_190731_469.jpg
judith.jpg
masallarlayolacik5.jpg
bottom of page