top of page

MİKROP DERGİ'DEN İYİ HABER

"Ocak ayında mola verip,

Şubat'tan itibaren her ay size geliyoruz"

  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

  Mikrop ismini "kolay girer, zor çıkar" parolasıyla bütünleştirerek dikkat çeken ve bu ay 1. yılını dolduran Mikrop Dergisi, kısa sürede edebiyat dergileri arasında önemli bir yer edinmeyi başardı. 

   Bugüne dek iki ayda bir yayınlanan ve 6 sayıyı geride bırakan Mikrop Dergi'nin kapaklarında hayatta olan isimler yer alıyor. Vefa duygusunu yazarlara/sanatçılara yaşarken göstermeyi amaç edinen derginin kapaklarında bugüne dek Selda Bağcan, Ali Poyrazoğlu, Yıldız Kenter, Ferhan Şensoy, Zülfü Livaneli, Müjdat Gezen, Ahmet Ümit, Moğollar, İlber Ortaylı, Fazıl Say, Hakan Günday ve Zerrin Tekindor yer aldı.

    Mikrop'un bir diğer özelliği de arka kapağının olmaması. 6 sayıyı geride bıraktıklarını söylememize rağmen, 12 isim saymamızın nedeni de aslında burada gizli. Çünkü arka kapak yok, iki taraflı kapak var. 

     2018 yılının ikinci yarısı, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve yerli kağıt üretiminin olmaması nedeniyle matbaaları, yayınevlerini, dergi ve gazeteleri derinden etkiledi. Birçok dergi yayın hayatına veda ederken, bazı gazete ve dergiler de boyutlarını küçültmek, sayfalarını azaltmak zorunda kaldı. Hal böyle olunca edebiyat dergilerinin sıkı takipçisi olan kitapseverleri bir tedirginlik kapladı.  

    Böyle bir süreç içerisinde Mikrop Dergi de okuyucularına bir kötü bir de iyi haber verdi. Kötü haber, derginin ocak ayında mola vermesi; iyi haber ise derginin şubat ayıyla birlikte artık her ay raflarda olacağı müjdesiydi. 

    1 yıl gibi kısa sürede, çok geniş okur kitlesine ulaşan Mikrop'un takipçileri, Şubat sayısını merakla bekleme başladı.

     Biz de, edebiyata gönül verenler olarak, Mikrop'un yayın hayatına -hem de aylık olarak- devam edecek olmasından mutluluk duyuyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz. 

 

9ee9b5c9-41ad-478f-8ce5-f3250bcb4871.jpg
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
82ec7499-401d-4765-8def-d29a040689de.jpg
bottom of page