top of page

MİKROP DERGİ'DEN DUYGULANDIRAN SAYI

Mayıs. Anneler Günü ve 19 Mayıs 1919'un 100. yılı. Bu anlamlı ayda Mikrop Dergi'den de anlamlı bir çıkış geldi. Bir yüzünde Mustafa Kemal Atatürk, bir yüzünde Zübeyde Hanım ile okuyucunun karşısına çıktı.

  Mikrop ismini "kolay girer, zor çıkar" parolasıyla bütünleştirerek dikkat çeken ve 1 yılını geride bırakan Mikrop Dergisi, kısa sürede edebiyat dergileri arasında önemli bir yer edinmeyi başardı. 

  Mikrop, kapaklarında "hayatta olan efsanelere" yer vermeye devam ediyor. Bugüne dek Selda Bağcan, Ali Poyrazoğlu, Yıldız Kenter, Ferhan Şensoy, Zülfü Livaneli, Müjdat Gezen, Ahmet Ümit, Moğollar, İlber Ortaylı, Fazıl Say, Hakan Günday, Zerrin Tekindor, Metin Akpınar, Genco Erkal, Türkan Şoray, Şener Şen, George R. Martin, Ercan Kesal gibi isimleri kapağına taşıyan derginin mayıs sayısı çarpıcı kapaklarıyla raflara giriş yaptı.

   "bizim için en özel sayımız oldu" diyen Mikrop ekibini, derginin mayıs sayısını inceledikten sonra daha iyi anladık. Anneler Günü temalı Zübeyda Hanım kapağında "dünyada her şey kadının eseridir" diyen evladının sözleriyle başlıyor ve dolu dolu içeriğiyle karşılaşıyoruz.

  Diğer yönde ise Mustafa Kemal Atatürk, "hakikati konuşmaktan korkmayınız." diyerek selamlıyor okuru. 19 Mayıs'ın 100. yılına özel olarak hazırlanan bu bölümde İlber Ortaylı, Emre Kongar, Zülfü Livaneli, Nebil Özgentürk gibi isimlerin mikrop okurlarına özel yazılarıyla tarih yolculuğuna çıkıyoruz. 

    Kapaklarınızda her zaman yaşayan isimlere yer verirken, bu kuralı bu özel sayı için değiştirdiniz mi diye sorduğumuz Mikrop ekibinin cevabı bizleri şaşırtmadı.

     "Onlar her zaman yaşayan en büyük değerlerimiz."

   Yeni sayıda yazılarıyla yer alan isimleri de sıralayarak hepinize edebiyat dolu günler diliyoruz.

     İlber Ortaylı, Zülfü Livaneli,Emre Kongar, Ahmet Ümit, Nebil Özgentürk, Orhan Aydın, Sevinç Erbulak, İlkay Akkaya, Zülal Kalkandelen, Özlem Özdemir, Uğur Batı, Timur Yılmaz, Gökçen Erdoğan, Nermin Uçtu, Güç Başar Gülle, Güneş Altunkaş, Yağız Yılmaz, Fuat Akyol, İlter Faik Kaya, Gül Karyaldız, Zeynep Geçgin, Görkem Türeyen, Nesrin Karyaldız, Ali Kandaz, Ömer Çeşit, Ali Bektaş, Gökhan Coşkun, Yiğit Ünsay, Batuhan Bilgiç, Gaye Özeken, Mesut Kaplan, Burcu Pamuk. 

   Kapak tasarımları ise Ekin Başak Akgül'e ait.

  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
59441511_2553735411324925_39808117671051
60148424_2569830803048719_69599373156784
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
bottom of page