top of page
nurcan_doğan_edited.jpg

Nurcan DOĞAN

13.02.2022

HAYATI GERİ ALMAK MI ANI YAŞAMAK MI?
"Zamanda Aşk" Film İncelemesi

21040956_20130917135712991.jpg-r_1920_1080-f_jpg-q_x-xxyxx-min.jpg
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

      2013 yılında vizyona giren Zamanda Aşk (About Time) Richard Curtis’in yönettiği ve Domhnall Gleeson, Rachel McAdams ve Bill Nighy’in başrolleri paylaştığı fantastik bir romantik komedi filmi. Birçok ünlü yapımda yer alan İrlandalı oyuncu Domhnall Gleeson aynı zamanda yönetmen ve senarist. Hem beyazperdede hem de tiyatroda birçok filmde rol almıştır. Bunlardan biri de Harry Potter serisindeki Bill Weasley rolü. Bu filmde Tim Lake karakterine hayat veren oyuncunun karşısında The Notebook filmindeki başarılı performansı ile akıllara kazınan Kanadalı oyuncu Rachel McAdams bulunuyor. Filmde Tim’in ilk görüşte âşık olduğu, Londra’da bir yayınevinde editörlük yapan Mary’i canlandırıyor.


     Fantastik sinemaseverler, Tim’in babası James rolündeki Altın Küre ve BAFTA ödülü sahibi İngiliz oyuncu Bill Nighy’i Karayip Korsanları’nda Uçan Hollandalı adlı geminin unutulmaz kaptanı Davy Jones ve Harry Potter serisinde Sihir Bakanlığında çalışan büyücü Rufus Scrimgeour olarak da bilirler. Bu filmde de etkileyici oyunculuğu ile izleyicileri kendisine hayran bırakıyor. Diğer oyuncular da bu üçlüye ayak uydurarak başarılı karakterler ortaya çıkarmış.


     Filmin konusuna gelince oldukça sıradan ama bir o kadar da ilginç. Gerçek aşkı, ya da âşık olacağı kadını arayan ancak bu konuda pek de başarılı olmayan Tim, kendince tuhaf turuncu saçlara sahip bir genç adamdır. İngiltere’nin güneybatısında yer alan Cornwall’da sessiz sakin bir konumda, deniz kenarındaki evlerinde babası James, annesi Mary, dalgın amcası Desmond ve aklı bir karış havada kız kardeşi Katherine, daha çok kullandıkları adıyla Kit Kat ile birlikte yaşar. 21. doğum gününde babası ona ailenin erkeklerinin zamanda yolculuk yapabildiği sırrını açıklar ancak bu özelliğini para ve ün kazanmak için kullanmaması gerektiği konusunda onu uyarır. O da, ihtiyacı olduğu üzere ona bahşedilmiş olan bu özelliği aşk hayatını düzene koymak için kullanmaya karar verir.

about-time3-min.jpg
about-time_5766_1366x768-min.jpg

   "Hepimiz hayatımızın her günü birlikte zamana yolculuk yapıyoruz. Bu önemli yolculuğu güzelleştirmek için yapabileceğimiz tek şey elimizden geleni yapmak."

    

      Kit Kat’ın güzel ve alımlı arkadaşı Charlotte’un onları ziyarete geldiği yaz tatilinde onu etkilemek, zor durumda kaldığında yaptığı hataları düzeltmek ve farklı gelecek varyasyonlarını deneyimlemek için kullanan Tim, en sonunda zaman yolculuğu ile kendisine âşık olmayan birinin fikrini değiştiremeyeceğini anlar.


     Avukatlık mesleği için gittiği Londra’da evine taşındığı babasının tuhaf tiyatrocu arkadaşı Harry’nin hayatına yaptığı bir değişiklik ile işleri biraz karıştırır. Harry’nin hayatını değiştirmek için geçmişi değiştirdiğinde görür görmez âşık olduğu Mary’nin izini kaybeden Tim bu sefer de onu bulmak ve geçmişe gidip kendine yeniden âşık olmasını sağlamak için uğraşır. 


      Gündelik hayat içerisinde küçük mutlulukların farkına varmayı anlatan filme zamanda yolculuk yapabilmenin büyüsü eklenmiş. Gerçek mutluluğun, herhangi bir sihre gerek olmaksızın sevdiklerinle birlikte olmanın tadına vararak ve her günü bir tekrarını yeniden yaşamaya gerek duymadan her dakikanın bilincinde olarak yaşamakta gizli olduğunu anlatıyor. 


      Eğlenceli ve sürükleyici bir film olmasının yanında özellikle Londra sokakları ve metrosu, Vault plajı ve Porthpean evi gibi mekânların eşlik ettiği sevgi dolu günlük telaşların anlatıldığı sahneler, neşe veren düğün sahnesi ve özellikle de Tim’in babası ile birlikte geçirdiği eğlenceli ve duygu yüklü zamanlar akıllarda yer ediyor. Aşkın yanında anlayış ve sadakatin de yer aldığı ve bunlara anne-baba, kardeş ve evlat sevgisinin de eklenerek sevgi dolu bir aile olmanın, birbirini olduğu gibi kabul etmenin ve aile içinde paylaşılan güzel zamanların değerini bilmenin öneminin anlatıldığı muhteşem bir film Zamanda Aşk.

 
      Son olarak, film boyunca çalan müzikler sizi 2000’lerin başına götürerek zamanda yolculuk yaşamanıza neden olacak, demedi demeyin.   

     

        İyi seyirler!

  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
bottom of page